Co s pianem, když ruší sousedy?

Přesto, že lze předpokládat, že většina čtenářů těchto stránek má k nástrojům a jejich zvuku kladný vztah, nemusí být takoví i naši sousedé. I člověka milujícího hudbu však může usilovné cvičení začínajícího hráče někdy obtěžovat. Jaké je řešení? Možností je více a není potřeba se hned zbavovat Vašeho akustického nástroje a měnit jej za nástroj elektronický. Je-li potřeba nástroj ztišit jen trochu, může pomoci moderátor. Jedná se v podstatě o dečku, která se spustí mezi kladívka a struny a zvuk nástroje značně utlumí. Moderátor se obvykle ovládá sešlápnutím prostředního pedálu anebo malou páčkou umístěnou vedle klávesnice. Někdy však může být již protlučený a neplní pak svoji funkci náležitě, proto pokud nejste spokojeni s jeho funkcí, kontaktujte Vašeho servisního technika.  Další možností je pak poohlédnout se po tzv.“ silent systému“. Této systém je možný vestavět do většiny nástrojů. Tuto práci však musí provést odborně zdatný technik.  O co se jedná? Jde v podstatě o digitální nástroj, který se vestaví do Vašeho stávajícího akustického nástroje. Technik nalepí senzory pod klávesy a rovněž přidá tzv. snímací lištu. Před kladívka se pak instaluje tzv. stop lištu. Po aktivaci a zapojení celého systému kladívko ve zvoleném módu již netluče do strun, ale je zbrzděno těsně před kontaktem s nimi. Nástroj tedy akusticky žádný zvuk nevydává a ten je tvořen digitálně. Senzor zaznamená rychlost stisku dané klávesy a zašle data do řídící jednotky, která potom přehraje odpovídající tón do sluchátek – stejně jako u digitálního piana. Výhoda tohoto systému spočívá především v tom, že můžete hrát jak na akustický, tak i digitální nástroj dle vaší momentální potřeby, přičemž pocit z úhozu de facto plně odpovídá normálnímu akustickému nástroji. Asi největší nevýhodou je cena, neboť samotný systém není levný a jeho instalace vyžaduje zkušeného odborníka. Celkově Vás tedy dle kvality i s instalací vyjde obvykle na několik desítek tisíc Kč.